Regenerativní kultura

Kým jako lidstvo jsme a jaký vztah chceme mít ke světu kolem nás?
Jakou budoucnost chceme vytvořit pro všechny formy života na této planetě?
Jaký civilizační příběh by nám mohl pomoci této budoucnosti dosáhnout?

Studijní skupina Regenerativní kultura se věnuje hlubšímu společnému studiu knihy Daniela Wahla Design regenerativních kultur, která živě, poutavě, ale hlavně, názorně ukazuje, že řešení mnoha závažných problémů, kterým jako lidstvo čelíme, již existují – byla již vynalezena a vyzkoušena, díky čemu můžeme namísto strachu a bezmoci hledět do budoucnosti s radostí a nadějí. Danielova kniha má zároveň velký potenciál integrovat a soustředit kulturní a tvůrčí scénu v našem českém a slovenském prostoru, která velmi trpí roztříštěností a zaměřením spíše na kosmetické, než na systémové změny. V tomto kontextu slouží studijní skupina také jako inkubátor pro vytváření systémově orientovaných přístupů schopných tento problém překonat.

V několika paralelně probíhajících online skupinách budeme společně procházet knihu ve facilitovaném prostoru hodnotově rezonujících lidí a diskutovat o jejích nejpodnětnějších tématech.

Studijní skupiny budou tvořené 10 setkáními, která začnou 27., 28. a 29. května a budou probíhat jednou týdně online prostřednictvím aplikace ZOOM, v čase od 19:00 do 21:00 hod. Pokud se najde dostatečně velká skupina zájemců o setkání v jinou denní dobu, rádi jim v rámci našich možností vyhovíme. Na závěr procesu uspořádáme online setkání přímo s Danielem Wahlem a pro ty, kteří chtějí jít hlouběji, víkendové setkání zaměřené na mind-heart-will-storming toho jak takto uchopený regenerativní impuls rozšířit v našem kulturním prostoru.

CENA: 1000 Kč

Na společná studijní setkání naváže projektový ateliér zaměřený na aktivaci tvůrčího potenciálu při praktickém uplatňování perspektiv, konceptů a inovací představených v knize na různé výzvy v našem prostředí.

Budeme spolupracovat v tematicky rezonujících týmech na návrhu regenerativních projektů a designu vzdělávání rozvíjejícího kompetence potřebné k jejich realizaci. Tento proces bude sloužit jako integrační cvičení, v němž můžeme zkoumat vztahy mezi seberozvojovým, světonázorovým, sociálním, ekologickým, ekonomickým a uměleckým rozměrem regenerativního myšlení. Především nám však umožní pracovat na zkušenostech ze společné tvůrčí práce při navrhování, hodnocení a prezentaci projektů prostřednictvím integrativního systémového designu, takže tento proces může sloužit jako příprava na skutečnou realizační praxi. Projektový ateliér bude mít dvě části:

Individuální návrh (září 2024).

Každý účastník vytvoří návrh projektu, který bude zahrnovat alespoň tři dimenze regenerativního myšlení. Tvůrčí proces bude otevřen konzultacím s facilitátory projektového ateliéru.

Týmová práce (říjen/listopad 2024)

S podporou facilitátorů se účastníci zorganizují do tematicky rezonujících týmů, kde se zaměří na integraci nejpřesvědčivějších aspektů svých dílčích návrhů do jednoho modelového projektu. Pro výsledný projekt účastníci navrhnou vlastní vzdělávací proces, který jim pomůže rozvinout kompetence potřebné pro jeho úspěšnou realizaci.

Detaily této designové fáze (struktura a cena) našeho společného tvůrčího procesu upřesníme v červnu, v závislosti od dynamiky studijních skupin.